Възможен ли е рестарт на "Кремиковци" - разговор с Александър Томов

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Вчера народните представители за около час помечтаха за отминалите времена - става въпрос за плановете за реиндустриализация и рестарт на "Кремиковци" или поне на Завода за непрекъснато леене на стомана на неработещия комбинат. По този повод в студиото на "Още от деня" разговаряхме с Александър Томов, бивш изпълнителен директор на "Кремиковци".

По принцип рестарт на "Кремиковци" е възможен, но не само на Завода за непрекъснато леене на стомана, който е нов и е много скъп. Той не може да работи самостоятелно, а само в комплект с другите два завода, които са налице - една нова електропещ и старата, която трябва да се ремонтира, и станът за валцуване на сляби, и това трябваше да се каже ясно вчера, това заяви Александър Томов. "Ако това предприятие се възстанови, това може да стане само по частен път, не може да се възстанови чрез даване на държавни средства от бюджета, а на базата на инвестиция, която могат да направят сегашните собственици, плюс, разбира се, външни инвеститори. Така че отговорът ми е по-скоро да", обясни той.

Държавата може да подкрепи възстановяването на работата на комбината с административни процедури, като изведе в приоритет тази цел. Ако "Кремиковци" започне да работи отново при тези нови условия, той вече няма да замърсява околната среда, тъй като въпросните три производства нямат комини и няма да изхвърлят вредни частици във въздуха. Освен това един рестарт би осигурил работа на 1200-1500 човека в самия комбинат, а по веригата това означава още десетки хиляди работници и в БДЖ, и в Бургаско пристанище, в Ломско пристанище. Допълнително това ще стимулира редица други сектори.

"Това, което може да произвежда "Кремиковци" и е конкурентоспособно, е ламарини или плоски метали, които се произвеждат на базата на преработка на скраб, на шлаки, както и на други възможни компоненти", посочи Александър Томов и обясни, че те се използват в машиностроенето, в строителството. Отделно от това не бива да се забравя, че всички тези материали в България в момента се набавят от чужди страни на много по-висока цена, отколкото биха стрували, произведени у нас.

Последни броеве

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад