Тема с продължение - промените в Сметната палата

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Избран съм от квотата на НДСВ през 2005 година, това заяви в студиото на "Денят започва" проф. Валери Димитров, председател на Сметната палата, като допълни, че през 2011 година след приемането на сега действащия закон принципът на партийно квотиране беше изоставен от тогавашното парламентарно мнозинство. "Аз и моите двама колеги, които формираме сегашната колегия на Сметната палата от трима души, бяхме избрани не като представители на политически партии, а по чисто професионален признак", каза той.

Сега се поставя въпросът дали с предлагания законопроект ще се възстанови принципът на партийните квоти и ще се изостави ли принципът на професионализма, като се предпочете една абсолютно порочна практика. "Законопроектът предвижда изоставянето на професионалния ценз за ръководството на Сметната палата, премахват се професионални ръководители като директори на Сметната палата - на одитни дирекции. Това са четирима директори, оглавяващи специализирани одитни дирекции. И ще се премахне ли изискването за изпит за одиторите", попита проф. Димитров.

По думите му в предлагания закон има много рискови моменти. "В мотивите му няма нито факти, нито логика - нещо повече в тях се съдържат такива твърдения, които са буквално оскърбление не само за професионалната логика, но дори и за здравия разум."

Проф. Димитров беше категоричен, че не защитава мястото си на председател на Сметната палата. "Аз защитавам каузата за реформата в Сметната палата, която беше извършена през 2011 година. Този успешно действащ, добре функциониращ модел на Сметна палата, който е в момента и опита му той да бъде заменен с един много по-неефективен, порочен модел, и бих казал - много по-скъп за данъкоплатците.  Предлага се вместо 3-членна колегия, да има 9-членна колегия с всички екстри - като повече разходи за кабинети, секретарки, коли, шофьори и т.н."

На проф. Румен Гечев председателят на Сметната палата проф. Валери Димитров отговори, че от 2011 г. при действието на новия закон са извършени 66 одита за ефективност и ефикасност на управлението на публични средства, някои от които получиха голям обществен отзвук.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад