Соломон Паси: Ние искаме партньорство с Русия

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Соломон Паси, бивш министър на външните работи, беше гост в студиото на "Денят започва с Георги Любенов".

Той коментира срещата на върха на ООН и вниманието, което предизвикаха речите на Владимир Путин, като подчерта, че това е първото посещение на президента Путин в ООН от 10 години насам. "Той се връща на бял кон в ООН и на фона на нерешителния президент Обама, наистина Путин излъчва сила и присъствие. В международните дела Обама постига някакви споразумения, но не излъчва послания за сила", каза Паси.

Русия участва в създаването на един много сериозен блок - БРИКС, в който са също Китай, Индия, Бразилия и Южна Африка. Този блок има своя военна организация и ефективно може да се противопостави или да се конкурира със Запада.

"Ние не търсим конфронтация с Русия. Както каза и пом.-генералният секретар на НАТО миналата седмица пред Атлантическия клуб в София, ние не искаме нито конфронтация с Русия, нито искаме изолация на Русия. Ние искаме партньорство с Русия и ние не можем един без друг. Но за съжаление Западът и Русия се нуждаят един от друг, а невинните жертви от тази нужда са държави като Украйна, Грузия, в скоро време очаквам Молдова, един ден и Япония. Там Западът е абсолютно неефективен", обясни Соломон Паси. Той допълни, че ние с Русия имаме много повече общи врагове, отколкото неща, които ни разделят.

Бившият външен министър заяви, че Русия удря враговете на Асад. Сред тях може да има и клетки на Ислямска държава. Той беше категоричен, че Русия има много ясен подчертан интерес в Сирия, като се стреми да изгради сериозно военно присъствие там и по-точно в Средиземно море. Така Русия ще има излаз на топло море. Чрез този военен излаз тя ще иска да контрира присъствието на НАТО в Средиземно море и да създаде един нов геополитически баланс в Близкия Изток.

Паси посочи, че Германия е първенец по благосъстоние в ЕС и затова е атрактивна за мигрантите, за разлика от България.

Европейският съюз е създаден от САЩ и няма нито фактология, нито логика двете да се конфронтират, смята бившият министър на външните работи. "Нека да се замислим за следното нещо. Когато през Втората световна война Европа беше в сериозна криза, американците бяха тези, които се намесиха, за да ни позволят да се освободим от Хитлер. След това американците бяха тези, които дадоха огромните пари по плана "Маршал" за създаване на ЕС. ЕС е креатура на Съединените щати, а не враг на САЩ. Съединените щати имат интерес да има една силна Европа, която да е стълб на евроатлантическото пространство. Никой повече от тях не се интересува от глобализацията. Нещо повече, САЩ въобще не искаха и разпада на Съветския съюз навремето, защото те държаха да говорят през една столица с максимално широко пространство. Така че няма нито историческа фактология, нито логика в това да конфронтираме Европа със Съединените щати и ние в момента вървим към едно епохално споразумение – това е споразумението между Съединените щати и ЕС за безмитна търговия… Това ще превърне евроатлантическото пространство в най-най-най-мощния икономически субект", заключи Соломон Паси.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад