След референдума в Крим

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Законен ли беше референдумът в Крим и накъде ще поеме Украйна оттук насетне? Ще има ли санкции срещу Русия - много са въпросите след вчерашното гласуване.

Политологът Димитър Димитров заяви в студиото на "Денят започва" , че е много рано за равносметки - трябва да приключи процесът на преместване на границите на Руската федерация. Мисля, че това е най-важното, подчерта той.  Договарянето на санкции и наказания спрямо Федерацията се оказа много сложно - вчера дълго време се съгласуваше списък на наказаните лица, тези, които ще имат отнети права, замразяване на сметки и т.н., коментира политологът. За по-мащабни санкции досега не се и споменава.

Хората в Симферопол до късно празнуваха присъединяването на Крим към Русия, предаде Марио Гаврилов, кореспондентът на БНТ на полуострова. Последните резултати, които се оповестяват от ЦИК, след 3/4 обработени протоколи,  95.7% подкрепа за включване на Кримския полуостров към Русия - този резултат не буди никакви съмнения за развръзка от вчерашното гласуване при избирателна активност повече от 82 процента.  Тук местното сепаратистко правителство на Крим взе всички мерки, готвещи влизането в Русия - икономическо, политическо, социално. Предстои Върховният съвет да одобри и писмено да оформи искане за влизане в Руската федерация. Разбира се, има и много неясноти, например за ипотечните кредити към банките.  Киев отряза достъпа на Симферопол до всички архиви, до всички бази данни. Предстои решаването на много проблеми, но властите в Крим се готвят да влязат в пространството на руската рубла, съобщи Марио Гаврилов.

Руската стратегия е на свършените факти, при това много бързо, докато който и да е отсреща - дали Киев или международната общност,  въобще не са в състояние да се организират, коментира политологът Димитър Димитров и предположи, че до два месеца ще има и фактическо включване на Крим в Руската федерация.

Първите коментари в Москва са, че референдумът е показал по абсолютно категоричен начин волята на населението в Крим да се присъедини към Русия, предаде кореспондентът на БНР в руската столица Васко Михайлов. Акцентира се, че и не е имало почти никакви нарушения. Говори се, че Крим е възможно да остане автономна република, но вече в състава на Руската федерация.

Министрите на външните работи от Европейския съюз се събират в Брюксел за редовен съвет, основна тема на който ще бъде ситуацията в Украйна и Крим, предаде кореспондента на БНТ в Брюксел Владислав Велев.. Европейският съюз не признава референдума в Крим и резултатите от него и се очаква днес министрите да одобрят санкции срещу влиятелни руснаци.

Още преди провеждането на референдума Европейският съюз обяви, че той е незаконен, защото Русия е подписала международно споразумение, гарантиращо границите на Украйна. На извънреден съвет лидерите от съюза приеха тристепенното налагане на санкции на Русия. Очаква се на съвета на външните министри днес част от тези санкции да станат факт.

Предполага се, че около 30 влиятелни руснаци ще се окажат със замразени банкови сметки в европейски банки. Шведският външен министър Карл Билд отиде още по-далеч, като каза, че вече няма оправдание Европейският съюз да не наложи оръжейно ембарго. До това едва ли ще се стигне днес, но желанието за налагане на санкции на руски лидери е широко споделяно.

При пристигането си в Брюксел снощи британският министър на външните работи Уилям Хейг обяви, че колегите му трябва да изпратят ясен сигнал до Русия, че това предизвикателство към независимостта и териториалната цялост на Украйна ще доведе до икономически и политически последствия. Хейг нарече референдума “подигравка с демократичната практика”. В подобен тон е и изявление на френския външен министър Лоран Фабиус.

Резултатите от съвета ще стана известни в късния следобяд. Украйна и Крим ще бъдат тема и на редовния съвет на европейските лидери, който започва в четвъртък.

Ваня Евтимова предаде от САЩ, че Вашингтон до последно се е надявал, че Москва ще обърне курса и ще се откаже от референдума. Разбра се от кореспонденцията и разговорите между Вашингтон и Москва, че Обама е

заявил на Путин, че международната общност няма да признае "референдума" - така е отбелязано в съобщение на Белия дом.

Димитър Димитров прогнозира, че решения ще се вземат в сравнително кратък срок, за да бъде завършен от московска гледна точка юридическият процес, при който Крим ще бъде съставна част от Руската федерация. Не очаквам да има тежки санкции, заяви политологът.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад