След акция "Лясковец" - чия е отговорността?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Общо четирима служители ще бъдат наказани за акцията в Лясковец. След анализа на МВР, след доклада, в следствие на проверката, стана ясно, че директорът на Областната дирекция на МВР във Велико Търново Христо Христов, неговият предшественик Живко Коцев и двамата оперативни работници, които са снимали непосредствено преди акцията, ще понесат отговорност.

Няма понесена отговорност от висши представители на МВР. Защо и това ли са единствените виновни за смъртния случай по време на полицейска акция и констатираните пропуски в анализа след това? Тези въпроси зададохме в студиото на "Денят започва" на Атанас Мерджанов - председател на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред в Народното събрание.

"За мен тези наказания бяха очаквани с оглед на целия продължил процес, имайки предвид изслушването във вътрешната комисия, която продължи над три часа, имайки предвид извършената проверка и направените изводи", коментира Мерджанов. "Тези наказания съвсем не изчерпват всички онези възможности, които и обществото и гражданите, пък и ръководството на МВР трябва да предявява към системата като цяло. Естествено, че наказанията сами по себе си са стъпка, но те не са достатъчни", добави още той.

Председателят на Комисията по вътрешна сигурност заяви, че няма нисши постове в конкретната ситуация в отговор на обвиненията за наказания само за най-ниските йерархични нива в МВР. Самият факт, че са наказани дисциплинарно двама областни директори, това съвсем не са ниски постове в системата на МВР, заяви Мерджанов. Никой не бяга от отговорността, категоричен бе той. Според Мерджанов поемането на отговорността от МВР в този случай трябва да се изрази в завишаване на критериите и непрекъснати изисквания, защото един сценарий с подаване на оставката на министъра и главния секретар на МВР ще доведе до замитане на следите, отрядите ще останат да работят по същите правила, по същата методика и със същото оборудване. Няма да се оправи и комуникацията, синхронът и координацията между областните дирекции, добави още той.

"Вчера беше направен един много тежък извод, че в крайна сметка специализираният отряд по-скоро е действал като една полицейска група за задържане, отколкото с присъщите изисквания за една такава структура. Бяха изведени доста тревожни факти за оборудването, за начините, по които се е действало, по които по принцип и реално е можело да се действа", посочи Атанас Мерджанов. Именно тези пропуски могат според него да се поправят със завишени изисквания и засилен контрол. "Скъсани връзки по вертикала и хоризонтала със съответните служби и особено с дейността на областните дирекции в страната. Поради тази причина ние настояваме за един цялостен преглед на дейността на всички областни дирекции на МВР до края на година и разбира се комплексна проверка на ОД на МВР Велико Търново", добави още той.

Председателят на Комисията по вътрешна сигурност към НС коментира и отказа за анкетна комисия, поискана от ГЕРБ.

"Аз смятам, че анкетната комисия няма да доведе до нищо ново, нищо по-различно, до никаква по-сериозна политическа или професионална развръзка в разплитането на този случай", категоричен бе Мерджанов. Той подчерта, че не са отказвали на ГЕРБ да отговарят на техни въпроси, винаги могат да ги зададат, но според Мерджанов искането за анкетна комисия е политически ход в предизборен период. Той заяви, че всеки инцидент или случка би могла да се използва като предизборна кампания.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад