Проф. Вълчев: В съдебната система като че ли премахваме личната отговорност

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Проф. Вълчев заяви, че повечето участници в дебатите за съдебната система нямат за задача да търсят истинските механизми тя да се развие към това, което искаме тя да бъде, а по-скоро я включват в едни общополитически разговори. Проблемът на политическото мислене е, че при него винаги има "приятел-враг". Той беше категоричен, че ако за избора на главен прокурор говорим от политичеснка гледна точка, "то за нас е важно приятел ли ще ни е той или враг".

Проф. Даниел Вълчев, декан на юридическия факултет в СУ "Св. Климент Охридски": Ако водим обаче по-принципен разговор е важно да кажем, че колкото и да е важен един-единствен човек в съдебната система - важно е кой е той, но това не променя и не решава въпросите на съдебната система. И това е така, защото прокурор участва в 1/4 от делата, а всичксо наред ли е с другите 3/4?

Проф. Вълчев открои, че битува мнението, че с промяна на Конституцията ще се направят "чудеса" в съдебната система. По тази причина основният закон е променян 4 пъти и това са четири "първи" крачки в посока промяна на съдебната система.

Проф. Даниел Вълчев, декан на юридическия факултет в СУ "Св. Климент Охридски": В българската съдебна система ние като че ли систематично през последните няколко десетилетия премахваме личната отговорност.

Вижте целия разговор във видеото.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад