Петър Ганев: Разходите в Бюджет'2019 са повече, отколкото можем да си позволим

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Икономистът обясни, че в нито един от всички вече 16 алтернативни бюджети, изготвяни от Института за пазарна икономика през годините, не са рязани социални разходи - пенсии, помощи или детски надбавки. И в този бюджет се запазва и ръстът на пенсиите, и ръстът на заплатите в публичния сектор. Ганев посочи, че е подкрепена инициативата за двоен ръст на учителските заплати. Той открои, че промените са в секторите, където държавата е най-неефективна, а именно - в администрацията, където трябва да продължи тенденцията за оптимизиране, в здравеопазването, където реформата винаги "се мисли сега, но се проектира за в бъдеще и то най-вероятно с някакво вдигане на вноски".


Петър Ганев коментира проектобюджета на МС, като акцентира на това, че той предвижда огромен ръст на разходите. "Това е повече, отколкото можем да си позволим. Виждаме, че отново излизаме на дефицит. Към момента имаме излишък от около 2 млрд. и половина. Те казват: ще похарчим една голяма част от този излишък в края на годината, все пак ще остане малко, и следващата година, въпреки че икономиката ще расте, ще има инфлация, това ще докара приходи, ние ще изхарчим толкова много, че ще се катурнем на дефицит." Икономистът посочи, че това, което предлагат от Института за пазарна икономика е да планират на дефицит и бюджетът да върви добре, тъй като има повече приходи, не се изпълняват капиталовите разходи, и в края на годината да може да се харчи по-произволно и не със санкцията на НС. ЕК е оценила положително алтернативния бюджет и тяхното мнение е, че с него следващата година ще има излишък.

Петър Ганев не изключи възможността в "надуването" на разходната част на бюджета на МС да се търси и политическа причина. "Раздуването на разходи в отбрана, в администрация, не мисля, че е нещо, което води до растеж. То води до отнемане на пари от данъкоплатците и прахосване", категоричен беше той и допълни, че в този бюджет няма никаква мярка за по-ниски данъци.

Вижте целия разговор във видеото.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад