Петко Бочаров на 95 - интервю с доайена на българската журналистика

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Един легендарен български журналист - Петко Бочаров, днес става на 95 години. Спас Кьосев си поговори с него за историята, политиката и журналистиката.

БНТ:

- Да поговорим за журналистика...

Петко Бочаров, журналист:

- Хайде първо ме чуй мен. Може ли? Сега няма да говорим специално за журналистика. Аз искам да ти изтъкна следното нещо и ако се замислиш - ще има какво да премисляш. България в цялата си история е страдала от идиоти. Идиоти, които са нанасяли непоправими поразии на нашето битие. Две балкански и две световно войни - това са четири световни войни. Балканската горе-долу е била по мащаби същата. Четири войни, в които нито едно българско знаме не е попадало в плен и в четирите от тези войни ние сме били на страната на победения. Дело на идиоти, с каквито нашата история е изпълнена. И в момента няма изключение от идиотите. Такива ги има и сега. И интересното е, че трябва казанът, в който ври битието на нацията, да почне наистина да пуска мехурчета нагоре и тогава изведнъж започват да се явяват идиотите. Започват да се явяват един след друг.

БНТ:

- Мехурчетата отдолу-нагоре ли вървят?

Петко Бочаров:

- Еми отдолу-нагоре, когато ври казанът - така излезе и се пукне. Да кажем за международна сигурност... Имало ли е в българската история период от ХІV век насам, когато нашата страна да е била по-гарантирана за националната си сигурност от момента? Никога. Това е най-голямата политико-икономико-военна групировка в света, наречена НАТО. Никога България не е била така защитена.

БНТ:

- Според Вас от външна гледна точка имаме прекрасни условия да се развиваме?

Петко Бочаров:

- Ами, разбира се. Но ето ти едно мехурче отгоре пуква и ти разправя, че България ще бъде най-добре, ако е неутрална. А какво му разбира пипето на този от неутралитет, не знам. Защото това да си неутрална държава не е така - ти да кажеш: аз съм неутрална държава оттук-нататък и всеки ще ти признае неутралитета. Нали навремето Белгия, Холандия, Дания казваха, че са неутрални. Хитлер ги забърса вътре в една седмица. Неутрална ли? Извинявай, само това... Неутралитетът бива три вида - той е приет, признат и въоръжен неутралитет. Той не зависи от това България дали ще каже - ние сме неутрална държава, не сме в НАТО, не сме никъде, неутрални сме. Е, като си неутрална, кой те пази? Какъв съюз те пази?

БНТ:

- Кой е най-важният въпрос в журналистиката?

Петко Бочаров:

- Най-важният въпрос е първо кое смяташ за журналистика и второ - да имаш чувството на пълна освободеност да поддържаш своето мнение.

БНТ:

- Какво означава обективна журналистика?

Петко Бочаров:

- Няма такова нещо. Това са глупости. Обективна журналистика е фактът... Фактът, че сега тук, срещу нас има оператор, нали? Това може ли кажеш, че не е вярно. Вярно е защото - ето го. Но не става дума за това да се потвърждава истинността на факта. Журналистиката е създаване на обществено мнение. Това е призвание, не е професия. Това е като да си съдия, примерно. Напишеш пет реда какво се е случило еди къде си и еди кога си, това нещо влезе в медиите - това не е журналистика. Това е най-долното стъпало на журналистиката, която стълба всеки, който се занимава с журналистика трябва да мине от долу до горе.

БНТ:

- И кое е най-високото стъпало?

Петко Бочаров:

- Най-високото стъпало е да получиш такова обществено признание за своите мнения, които имаш трибуна, за да ги казваш, че просто да се чувстваш така, както аз се чувствам сега при тебе.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад