Изрисуването на паметници - изкуство или вандализъм

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Боядисването на паметници - поредният повод за спор в обществото. Може би анонимните художници ни провокират да търсим отговори на много болезнени въпроси в страната ни, но не са малко противниците на този начин за отправяне на послания и го определят като поругаване на българското културно наследство.

vlcsnap-2014-01-03-18h55m49s55Боядисването на паметници стана мода, което може да изкриви самото послание, критическия жест на този тип акции, коментира темата в студиото на "Още от деня" Веселина Сариева - директор на фондация "Отворени изкуства". "Смятам, че последните акции са по-скоро забава, оцветяване", добави тя.

vlcsnap-2014-01-03-19h06m14s108"В началото това беше много ясен политически протест. Това не е чужда форма на протест или нещо, което е измислено вчера или онзи ден. Този протест съществува отдавна. Подигравката с паметника е любим акт на противоположност. Това се е случвало дори в Древен Рим, не е откритие на нашето време", каза скулпторът Велислав Минеков и продължи: "Но нещата стават неприятни от гледна точка на това, че живеейки цивилизовано в това, което ние имаме съмнение като политическа действителност, минават и неща - монументи, които са достойни за уважение, достойни като труд и не със символика и идолопоклонничестово, а с истински исторически факт зад себе си", обясни Велислав Минеков.

Акценти
Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад