Горещата точка България през очите на Димитър Делчев и Румен Петков

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

"Тук не може да се говори за удар, а за опит да се фокусира вниманието върху България като една от страните, подложени на бежански натиск", така коментира Димитър Делчев, депутат от Реформаторския блок, въпроса нанесе ли удар под кръста Ангела Меркел на Бойко Борисов, като заяви, че "България е казала защо не и ние?" в "Денят започва с Георги Любенов". Делчев заяви, че премиерът е прав в усилията си да търси пари за България, за да се справи с очаквания бежански натиск. И подчерта, че за момента няма такъв голям натиск, за да се мисли за гореща точка, но България има нужда от пари, има нужда от подкрепа. И парите, които ще получим от Европа, трябва да се насочат към границите, сигурността, патрулирането, поясни депутатът от Реформаторския блок.

Румен Петков заяви, че България трябва да има ясна позиция по въпроса с бежанската вълна. И коментира, че е изненадан от позицията на г-жа Меркел и Германия: "Това не е онази Германия на реда, на организацията, на предсказуемостта". И допълни, че не е нормално точно тази страна на четно число да каже "Добре дошли" на бежанците с плюшени мечета, а на другия ден да затвори границата. Европа е неподготвена за този бежански натиск, а България е част от Европа, подчерта зам.-председателят на АБВ.

Партиите в България имат горе-долу една позиция по въпроса - България трябва да подсигури своите граници, в противен случай покрай бежанците могат да влязат други хора, които нямат добри намерения, коментира Димитър Делчев. И поясни, че само 20% от бежанците са от Сирия, останалите са от Афганистан, има от Косово, Албания е на трето място. Депутатът беше категоричен, че България трябва да има способността да върне тези, които не са бежанци, там, откъдето идват.

Мястото за уточняване на позиции и изясняване на ситуацията е Консултативнмият съвет за национална сигурност (КСНС), там всички специални служби на България би трябвало да концентрират информацията и страната ни да предложи своите адекватни мерки, заяви Румен Петков. Този проблем е европейски и ние услужливо пропускаме генезиса на този проблем - Арабската пролет, подкрепена със "зоологически ентусиазъм", без никой да си зададе въпроса "А наесен какво правим?" Само че тази есен ни удари нас, коментира Петков. И още веднъж подчерта необходимостта от единна позиция на България.

"Ние не разбираме ли, че е заплашен европейският генофонд, че ситуацията става драматична, че има процеси, които могат да придобият необратим характер?", попита Румен Петков и беше категоричен, че е необходимо час по скоро Европа да започне да намира решения там, където е проблемът.

Според Димитър Делчев никой не причинява този проблем умишлено, няма за цел да се отслаби Европа, поради простата причина, че никой не може да предвиди миграцията на толкова милиони хора.

В България центровете за бежанци са пълни на 50%, каза още депутатът от РБ. В момента България е заобикаляна, но идва зимата и се очаква със затваряне на морските граници натискът през страната като транзитна точка да се засили, коментира Делчев.

Ние трябва да мислим за националния си интерес, което означава сигурност за обществото, в това число социална, в това число икономическа, заяви Румен Петков.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад