Екатерина Захариева: Откриването на църквата "Свети Стефан" е знаково събитие

В предаването ще видите:

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      В предаването
      Части от предаването
      Всички броеве

      Екатерина Захариева изрази надежда, че Желязната църква ще бъде посещавана, не само от християни, но и от много туристи, след като официално бе открита на Ивановден след реставрацията, продължила близо 7 години. Тя посочи, че на събитието вчера е поставен въпросът за възстановяването на джамии на територията на България, като обясни, че тази в Разград например е паметник на архитектурата и културата и се нуждае от реставрация. Захариева открои, че присъствието на всички официални лица на събитието вчера показва и какво трябва да бъде отношението между религиите, "че трябва да бъдем толерантни, всеки трябва да бъде свободен да изповядва религията, която реши, така че тя да не бъде агресивна. И показва, че езикът на омразата, който, за съжаление, напоследък се засилва, в никакъв случай няма да доведе до мир и просперитет на света". Вицепремиерът определи събитието като знаково.

      Министърът на външните работи подчерта, че Турция е един от най-важните външноикономически партньори на България, а също и на ЕС. Тя подчерта, че за последните 5-6 години стокообменът между двете държави е нараснал с около 50%, като е много важно да се каже, че това се случва с позитивно салдо за България. "Също така знаете, че има сериозни турски инвеститори в България като един от най-известните производители на стъкло, който произвежда за целия свят, със създаване на много работни места, разширяване на производство, но пак казвам - винаги може и още да се привлекат сериозни турски инвеститори. През Турция се строят в момента и е източник на диверсификация на доставки на газ в България. Имаме много теми, по които да работим."


      Екатерина Захариева заяви, че във форматите "разширяване на ЕС" министрите на Турция ще бъдат канени на среща. За срещата "Западни Балкани" в София ще присъства президентът на Турция. На нея ще бъде и премиерът Борисов. "Това не означава обаче, че не може да се организира и среща между Европейския съюз и Турция. Започнаха все повече да се чуват в публичното пространство, не само от нашия премиер - от други президенти, например от президента Макрон, за това, че трябва да сме честни, да търсим позитивните неща с Турция, например актуализиране на митническото и търговското споразумение в ЕС, така че да бъде от взаимен интерес." Европредседателството не е само фанфари, а много работа, каза Захариева и посочи като предизвикателство промените в Дъблинския регламент и старта на разговорите по бъдещата бюджетна рамка на съюза.

      Чуйте последните новини, където и да сте!
      Последвайте ни във Facebook и Instagram
      Следете и канала на БНТ в YouTube
      Вече може да ни гледате и в TikTok
      Намерете ни в Google News

      Пишете ни
      x

      Сигнализирайте нередност

      и/или

      Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

      ** Тези полета не са задължителни.

      captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
      Трябва задължително да въведете кода от картинката
      < Назад