Една кръвна проба за алкохол - с различни резултати в 4 лаборатории

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Експеримент на БНТ с Българската асоциация на застраховани и пострадали от катастрофи - в 4 различни лаборатории изследване на кръвна проба за алкохол даде 4 различни резултата.

Мария Чернева и Владимир Тодоров, председател на Българската асоциация на застраховани и пострадали от катастрофи, разказаха в студиото на "Денят започва" за този експеримент. В това студио сме коментирали вече по повод излъчването на филма "1000 промила несъответстсвия", че има една Наредба 30 на МВР, на Министерство на здравеопазването и на Министерство на правосъдието, която от години се оспорва в съда и става причина за оправдателни присъди на пияни шофьори. Изискванията в нея са толкова несъстоятелни, че разбира се пълни съдебните архиви с безумни случаи. Но понеже тази калпава наредба явно не трогва никого, ние с г-н Тодоров решихме да минем отвъд нея и да видим колко пък надеждни резултати дава тя.

Посред бял ден, в работно време, с превъзходно мезе и бутилка водка каним двама млади на по чашка.

Владимир Тодоров – Асоциация на пострадали от катастрофи: - Имаме двама наши приятели доброволци, които взимат определено количество алкохол, в случая водка, в случая - 200 грама. Медицинско лице ще вземе кръвни проби и ще бъдат разпратени в четири различни лаборатории, които ще ги изследват за наличие на алкохол.

Мария Чернева: - Каква е тезата ни? Защо го правим?

Владимир Тодоров:  - Тезата ни е, че искаме да видим доколко надеждни са тези изследвания. Искаме да сравним резултатите, защото алкохолът ще бъде взет по едно и също време и ще бъде разпратено в четири различни лаборатории.

Мария Чернева: - Тук сме се подготвили да вземем кръв по Наредба 30. Кое е характерното?

Владимир Тодоров: - Кое е характерното... само да кажа, че тези манипулации няма да бъдат извършени от нас, ние сме осигурили и лекар, и медицинска сестра. Тук виждаме въпросните шишенца, които изисква Наредба 30, те са изключително архаични.

Вместо във вакумни контейнери, наредбата изисква кръв да се взима в шишенца, старателно измити  с топла вода и сапун. В тях се слага консервант, но не и противосъсирващо вещество, много важно, както ще стане ясно по-късно. Кръвта от една спринцовка разпределяме в четири различни шишенца. Облепяме с лейкопласт и запечатваме с парафин.

Медицинско лице взима кръв в шишенца според наредбата, която изисква в тях да има консервант, но не и антикоагуант.  Изстудени при 4 градуса, в  хладилна кутия, поемат към лабораториите във ВМА, Съдебна медицина, Пирогов и Окръжна болница в Пловдив. И на четирите места мерят алкохола с газхроматограф, точна и силно чувствителна. Но в по-голямата част от страната  алкохол се мери в научно-техническите лаборатории на полицейските управления. Там пък най-често използват другия метод, описан в наредбата - по Видмарк. Но не приемат проби за изследване без акт. Така че се налага да открием добър химик. Но нужните за целта колби се откриват адски трудно. Оказва се, че са от миналия век и отдавна никой не работи по Видмарк. Отнема часове и крие риск от грешки. Още при подготовката.

Христо Колев: - Ако химикът не е достатъчно търпелив да изчака да се стече тази гъста течност, може да се допусне огромна грешка.

Следващата грешка откриваме в самата кръвна проба.

Христо Колев: - Сега ми се стори че има съсирек вътре. Има съсирек вътре, аз как за измервам точно, като има съсирек вътре.

Антикварните колби с няколко капки кръв стоят 2 часа на 60 градуса и всичко, което може да се изпари, се разтваря в реактива, който ще се мери.

Мария Чернева:  - Всички летливи, означава, че не само алкохолът се разтваря?

Христо Колев: - Да, точно така и се оказва, че има заболявания, при които се получават различни молекули в кръвта и те ще окажат влияние, въпреки че те не са алкохол. Например, хората с диабет имат ацетон в кръвта и точно това  е недостатъка на този метод, защото може да даде изкуствено завишен резултат.

И след толкова много стъпки, всяка е източник на грешки, не е ясно доколко изчисленият по специална формула резултат е близък до истината.

Христо Колев: - По формулата излиза, че количеството алкохол в тази кръв, която анализирахме, е 0.45 промила.

Резултатите от газхроматографите в болниците също са готови.

Владимир Тодоров: - Всъщност те са шокиращи, така да се каже. Ами започваме от най-ниските - те са в Окръжна болница в Пловдив. Там резултатът на момчето е 0,43, на момичето 0,47. Минаваме през Военна болница, където момичето е 0,48, на момчето също са 0,48.

Мария Чернева: - Дотук са невинни.

Владимир Тодоров: - Дотук са невинни. Пили са, но са невинни.

С резултатите от Пирогов, обаче, ще им отнемат книжката за една година - 0,63 промила за момчето, 0,66 за момичето.

Владимир Тодоров: - А в Александровска болница - там вече нещата стават драматични. Защото на момчето пробата е 1,1 - близо до наказателната отговорност 1,2, а на момичето резултатът е единица.

Мария Чернева: - Кое  взимаме за истина? Кой от трите резултата може да се каже, че е реален?

Владимир Тодоров: - Защо имаме на една и съща кръв различни резултати?

Отговорите изглежда ще са трудни и болезнени.

"Нашите изводи са, че  трите министерства - МВР, здравеопазване и правосъдие, трябва да променят тази наредба, която дава възможност за такива нелогични резултати. И дава възможност шофьорите, които пият и карат, да не бъдат наказвани", заяви в студиото на "Денят започва" Владимир Тодоров.

"Очаквахме, че ще има такова разминаване в резултатите, но чак пък такова, не. Очаквахме, защото самите токсиколози още преди години казват, че има проблеми и тази система не може да даде надеждни резултати. Но за съжаление от 2007 -ма година, когато съм засекла някакви опити да се промени тази наредба, няма абсолютно никакво движение. Въпреки че през 2011 година се стига до някаква проектонаредба, но тя неясно защо, качена е дори е на страницата за обсъждане,  там замира", поясни Мария Чернева.

Експеримент на БНТ – драстични разминавания в резултатите от кръвен тест

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад