Доходите на българина - тенденции и цифри

Темите в предаването:

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Изследване на Института за социални и синдикални изследвания в КНСБ показва, че не съществува "никаква статистическа значима връзка между производителността и работните заплати", заяви Костов.

Следователно самата работна заплата расте с по-големи темпове от производителността на труда, погледнато графично, но тя не зависи от това, което произвежда работникът. Тя зависи от други фактори, които резултират в нея, като безработицата, емиграцията, отрицателния демографски прираст и т.н. Това за нас е нелогично, каза икономистът.

Той допълни, че проучването сочи още, че факторът "труд" е силно подценен и съществува "неосъответствие в пропорциите труд и капитал в България".

Според Лъчезар Богданов средствата, които се отделят в България за заплати от БВП, са по-малко от средствата в развитите страни и са съотносими с някои страни в Източна Европа и със страни, които имат известни икономически затруднения, като Италия.

Това, което е важно, е тенденцията. Само преди 9-10 години този дял е бил 33%, тоест ние сме го увеличи до 41%... Важното в нашия случай е доколко работи у нас пазарът на труда и доколко той изравнява стартовите дисбаланси от 97-98 година, анализира експертът.

Богданов подчерта още, че у нас "има изпреварващо нарастване на дела на това, което се произвежда, на това, което отива за заплати". Според Евростат "България е на второ място по нарастване на разходите за труд за последните 24 месеца към първото тримесечие на тази година", добави икономистът.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад