До какво ще доведат промените в Правилника за легализация на документи?

В този брой на предаването:

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

С промените в Правилника за легализациите, заверките и преводите на документи, всички нотариуси в страната ще могат да заверяват документи от чужбина, а не както досега - това да става само във Външно министерство в София.


Николай Ванчев - началник отдел "Консулско-правни въпроси, ЕС и Шенген", МВнР: Нека си представим - има едно удостоверение за раждане и една диплома, примерно от САЩ или от Великобритания. Съответният български гражданин се връща в Русе, Варна, Пловдив. Направо на място се свързва с една преводаческа агенция или преводач, предоставя им документа, извършва се съответният превод и преводачът отива в една нотариална кантора. Те удостоверяват неговата самоличност, заверяват неговия подпис, правилният термин е "удостоверяване на подпис", по смисъла на Закона за нотариалната дейност. Всички тези заверки като имаме готовия превод стават на същия ден и гражданинът или съответният бизнес, който е представил някакъв документ получава документа.

За да се гарантира правната сигурност, преводачът ще представя на нотариуса издаден от външно министерство документ, че има право да извършва официални преводи.

Целта на промените в Правилника е да се спестят време и пари на гражданите, ако те не са в столицата. За услугата в момента Министерството събира такса от 15 лв., а при нотариусите същото ще струва 6 лева.

Димитър Танев - председател на Нотариалната камара:
Колко време отнема процедурата?
- Процедурата отнема не повече от 5 - 10 минути.
В 122 населени места има нотариуси, където могат да се извършват заверката на тези преводи.
Николай Ванчев - началник отдел "Консулско-правни въпроси, ЕС и Шенген", МВнР: Там, където няма действащ нотариус чл. 82 и 83 от Закона за нотариусите и нотариалната дейност предвижда възможността такива заверки да се извършват от кмета, заместник-кмета или общинския секретар.

Иво Виячки е управител на фирма, която дава коли под наем. Очаква новият регламент да спести много време на клиентите от чужбина, които са се увеличили заради българското председателство на Съвета на ЕС.

Иво Виячки - управител на фирма за отдаване на коли под наем: Към всеки един нотариус в страната можем да се обърнем. Не е нужно да се изпращат документите до външно министерство в София или ние лично да ги носим. Ако има клиенти, които не наемат кола в София, което е честа практика в нашия бизнес, да кажем клиентът наема кола от Бургас, ние можем да се обърнем към нотариус от Бургас, който може да завери документите.

Според преводача Мажд Алгафари обаче промените в Правилника дават възможност за злоупотреби и застрашават националната ни сигурност.

Мажд Алгафари - управител на Агенция за превод и легализация на документи: Няма някой, който да следи за автентичността на документите. Освен това и този бежански поток, който имаме. Тогава, когато дойде вече, както и този мароканец, с фалшив документ. Ако не беше заловен и беше дошъл при мен да си представи документа да му го преведа, аз ще го преведа и този документ ще стане официален. Няма служба нито аз, нито нотариусът, който да кажем дали този документ е автентичен или не. Каква е тогава ролята на консулския отдел?
Вилдан Ахмедова - началник отдел "Административно обслужване на гражданите", МВнР: Легализацията е компетентност на МВнР и тя ще продължава да се извършва от нас - от МВнР. Но това са един много малък обем документи, една много малка част. Основният поток на документи е от Европа и от българските граждани, които работят в чужбина, където съответните държави в по-голямата си част са или страни членки по Хагската конвенция, която освобождава от легализация документите или имаме сключени договори за правна помощ, където такава легализация изобщо не е необходима.

От Камарата на нотариусите също отхвърлят възможността да се заверяват фалшиви документи.

Димитър Танев - председател на Нотариалната камара: Нотариусът всекидневно работи с документи и той има, ако мога така да се изразя - набито око. Той има инстинкт към фалшивите документи и ако нещо му направи впечатление той веднага ще сигнализира съответните органи.

А кой тогава ще носи отговорността, ако все пак има такива вече преминали фалшиви документи?
- Това е въпрос от Наказателното право. Отговорността ще е на този, който е представил и който е ползвал документа.

За разлика от чуждите документи, българските, предназначени за чужбина ще продължат да се заверяват както досега - само в Министерството на външните работи.




Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад