България на прага на Шенген - след визитата на Орбан и преди посещението на Курц

Темите в предаването:

В предаването
Части от предаването
Всички броеве
Унгарският премиер, който се намира в предизборна кампания от съвсем скоро, протегна ръка и застъпи основната си тема, с която успява да се профилира - защитата на външните граници и миграцията, допълни Стоянова.
В последните няколко седмици срещите на Борисов с фактори от първата и алтернативната скорост на ЕС завършват винаги по един и същи начин. Меркел каза: "Да, Шенген, но бавно, поетапно и по-нататък." Рюте каза: "Имате много работа да вършите." Орбан каза: "Нищо няма да преосмислям. Това е пътят." Така че засега апелите остават апели, знаците остават знаци, но някакви реално отворени врати за някакви съществени промени, благодарение на българското застъпничество, няма. Вероятно до края на председателството ще има, засега има само протоколни срещи, прогнозира Първан Симеонов.
Когато правим анализ на случилото се вчера, трябва да имаме предвид, че България и Унгария заемат две различни позиции по този въпрос, независимо, че изглеждат близки. От една страна, Борисов е в позицията на ротационен председател на ЕС и неговата задача е да намери европейски компромис по този въпрос, който да е достатъчно умерен. От друга страна, България като позиция по въпроса за миграцията и бежанците е много по-близка до държави като Гърция и Италия, защото е държава на първа линия. В този смисъл за нас е необходима европейска солидарност, докато Орбан представя позицията, че такава солидарност не трябва да има, обясни Даниел Стефанов.


Вижте във видеото цялата дискусия в студиото на "Денят започва".

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад