Битката за ЦИК – кой срещу кого и за какво?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

ЦИК - първото дете на новия Изборен кодекс, започна да работи на фона на тежки скандали между партиите в Народното събрание и Президентството и под заплахата, че току-що роденото ще се запознае с правосъдието в лицето на Конституционния съд, макар мнозина да не вярват, че това ще се случи.

Защо квотите в ЦИК отключиха раздор, какъвто даже следобедно кафе на централната улица в Кърджали не може да успокои и така ли е наистина? Игра за избори, игра на нерви. Битката за ЦИК – кой срещу кого и за какво? Темата дискутирахме в студиото с изпълнителния директор на "Прозрачност без граници" Калин Славов и проф. Михаил Мирчев – председател на ГИСДИ.

Защо е толкова важно разпределението на квотите в ЦИК обясни проф. Мирчев. "Защото за вземането на решения трябва да има мнозинство и всъщност това е голямата борба. Когато имате толкова полярни отношения между управляващи и опозиция, опозицията може да приеме тезата, че е по-добре да се съсипят предстоящите избори, за да бъде натрит носа на сега управляващите, че ние после да се качим на бял кон отново на политическата сцена, което е изключително деструктивно мислене", категоричен бе председателят на ГИСДИ.

Първите реакции след срещата на президента с лидерите на ГЕРБ и ДПС и председателя на Народното събрание по казуса със състава на ЦИК коментира Калин Славов.

Kalin Slavov"Любопитни са реакциите, които чухме по медиите, основно на Бойко Борисов и Лютви Местан. Като че ли е имало разговор, който вероятно е довел до някакво разбирателство между политическите сили. До сега никой еднозначно не е казал какви действия ще бъдат предприети, а Лютви Местан говори за постигане на политическо съгласие. Ако се постигне политическо съгласие, то тогава ще има някакви промени - законодателни в състава на Централната избирателна комисия. Два са големите въпроса - какви точно ще бъдат тези промени, защото до края не става ясно, говори се за два формата на този състав - единия, който ще бъде постоянен и друг, който ще пулсира - това ще бъде състав от политическите партии, които са успели да излъчат свои представители в Европейския парламент. Тоест съставът на ЦИК няма да бъде постоянен като брой, а в зависимост от броя на представените партии в Европейския парламент той ще се намалява или ще се увеличава. Другият важен въпрос е кога това ще се случи, с оглед предстоящите избори, а коментарът на Бойко Борисов беше - е, за един ден може да се направи тази промяна в закона", коментира изпълнителния директор на "Прозрачност без граници" Калин Славов.

Да се правят законодателни промени за състава на ЦИК на фона на важните решения, които комисията трябва да вземе преди изборите, според Славов не е редно. Самите промени в състава той сравни с чисто нов ЦИК. Но според проф. Михаил Мирчев нов ЦИК не може да има, тъй като той вече е назначен и постоянно действащ орган.

"В този Кодекс се предвиждат на две години и половина част от състава всъщност да бъде ротиран, част от хората даprof. Mihail Mirchev излязат, да бъдат заместени, но точно по какъв начин, на базата на кои партии - партиите, които в момента с в Парламент - или Европейски или Български, или след две години и половина, които ще бъдат, всъщност това е едно голямо празно място в сегашния Изборен кодекс и точно това трябва да бъде изяснено и преди това политически договорено, но очевидно това ще стане от есента нататък", смята проф. Мирчев.

И двамата гости в студиото бяха категорични, че сега е важно ЦИК да проработи като устойчив орган, защото трябва да вземе изключително важни организационни решения.

Последни броеве

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад