Бъдещето на Централната минерална баня в София

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Тодор Чобанов: Още 1986 година е затворена банята, в една много тежко състояние, но най-вече поради липса на интерес, защото по това време Топлофикация вече е влязла в домовете на повечето софиянци и основната цел, заради която тази сграда е била изградена - хигиенната функция, вече се е осъществявала вкъщи. Доста години след това върви този разговор какво да се прави с тази сграда, която несъмнена е сред най-важните и знакови архитектурни забележителности в Центъра. Ние сме правили през годините много обществени обсъждания, много пъти са правени различни варианти с това как да се спаси тази сграда, защото говорим за нейното физическо оцеляване. От друга страна говорим за функциите, които тя обезпечава. Вчера, както и на други обсъждания, си имаше един доста висок градус на напрежението, което е нормално. Нормално е хората да искат да бъдат чути, да бъдат разбрани. Въпросът е кое е изгодно за софиянци, какво мислят мнозинството от гражданите, коя е най-добрата функция с ясното условие, че най-важното благо, когато говорим за минерални води, е тяхното свободно ползване.


Арх. Станислав Константинов: Аз съм много пристрастен към този проект, който нашия екип се занимава вече 20 години с него. Той е следствие на един конкурс национален от 98-ма година когато спечелихме с функция да се превърне в музей. Разбира се, аз смятам, че това е една от най-големите реконструкции, сериозни, които се извършиха в последните години и едно огромно достояние на софиянци. Владимир Вазов 28-ма година всъщност прави Музеят на София и той близо 80 години нямаше дом, със 120 000 експоната, които са безценни. Това, че ние слагаме музей на мястото където са минералните води, според мен правим много по-голяма почит към града и към водата, защото точно там се слага Музеят история на София.


Сийка Кацарова: Тази сграда трябва да бъде развита в дадена посока. Всички знаем, че и в герба на София е сложен и символът на минералните води. Със зам.-кметът Чобанов работим чудесно и дори сме в разговори следващата година да проведем нашия конгрес на Европейската спа асоциация в София именно, за да приветстваме усилията на общината да развива туризма, целогодишната форма на туризъм. Знаете колко е важно това, особено уикендите когато София страда от липса на туристи в определени сезони. Идеята за музей е чудесна, на със сигурност е добре да се продължи традицията и да се включи минералната вода.
Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад