Адвокат Михаил Екемджиев: ВСС се държи като феодален анклав

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

При избора на Лозан Панов за председател на ВКС, който беше осъществен от ВСС, се възпроизведе един системен проблем, който беше остро критикуван при избора на Сотир Цацаров за главен прокурор и в доклада на ЕК - говоря за електронното гласуване. Това каза в "Още от деня" адвокат Михаил Екемджиев, коментирайки подкрепата си за неправителствените организации, които призоваха президента Плевнелиев да не подписва указа за назначаване на новоизбрания ръководител на ВКС.

Според него няма пречка 23 души да гласуват с хартиени бюлетини, когато има съмнение в честността на вота. По дефиниция той е таен, но има сходни съмнения за манипулация по подобие на тези от казуса с компютърната система за разпределение на делата в СГС, ВАС и те се потвърждават от не малко факти, подчерта Екемджиев. Заради това смятахме, че ВСС дължи на обществеността, на ЕК едно уверение в своята почтеност при този изключително важен избор. Инатът на Висшия съвет да се съобрази с общественото очакване доведе неоснователните съмнения в избора на един достоен кандидат като Лозан Панов, добави адвокатът.

За него основният въпрос в този казус е, че съдът и съдебните институции трябва да внушават доверие на хората. "Твърде много съмнения витаят. Аз смятам, че ако този ВСС не се държеше като феодален анклав, а държеше сметка за доверието на хората, за собствения си имидж, нищо нямаше да му коства да произведе 23 бюлетини и да се гласува с тях. Това беше едно лошо решение", категоричен бе Михаил Екемджиев.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад