86-годишен се готви за скок с парашут

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

86-годишен пловдивчанин се готви за поредния си скок с парашут, съобщава в "Денят започва" Росица Колева. Преди две години Киро Киров полетя над Монтана в тандемен скок с инструктор зад гърба. Самият Киров е бивш летец и инструктор по парашутизъм, но в града на тепетата е известен най-вече с богатата си колекция от самоделни самолети.

За близо 30 години активна дейност като летец, парашутист и инструктор Киро Киров има над 1 300 скока. "Въобще не се оставям, гледам въздуха, до последния момент ще ми присъства въздухът в съзнанието", казва ветеранът.

Като състезател Киров печели медали от световни и европейски първенства. Първото му съревнование е Световното в Москва през 1956 година, където завоюва сребърно отличие.

"Израелците се появиха с някакви журнали и казват, че ще се борят за първото място. Ние бяхме в тревога – щом израелците се готвят за първото място, какво остава за руските парашутисти, за чешките, които бяха много добри навремето. А ние за първи път участваме на световно. Когато ме видяха във въздуха, всички започнаха да се майтапят. Най-много се помайтапи самият говорител по радиоуредбата, който каза пред 100 000 московчани, че един глупав парашутист отива много далеч от центъра и накрая приземих на самия център", спомня си той.

Днес Киро Киров е познат на повечето пловдивчани със своята колекция от самоделни самолети. Твърди, че разполага с най-богатата сбирка ръчно изработени макети. Прави ги само с джобно ножче, шкурка и малка бормашина. За 25 години е сътворил 460 различни модела на самолети и хеликоптери в мащаб 1 към 100.

"Абсолютно за всеки модел имам схемите от някои списания от едно време още - руски, български. Най-малкият модел го правя за около 6 часа, а един голям модел може да го работя и 15 дни", обяснява Киров.

В колекцията има авиомашини, произвеждани в над 20 държави. Тук е самолетът Ан 25, с който Валери Чкалов прелита над Северния полюс през 1936 година. Има и точен макет на личния самолет на Хитлер – четиримоторният бомбардировач "Кондор". Сред любимите модели на Киров е най-големият самолет от Първата световна война бомбардировачът "Иля Муромец", както и най-скъпата летателна машина - невидимият "Стелт Б2", който може да лети над 20 часа. В колекцията има и различни български модели, включително "Лаз 8", от който в производство е пусната само една бройка.

Всеки слънчев ден Киро Киров продава своите модели по улиците на Стария град. В едно с ръчното изделие туристите получават и подробна лекция по история на световната авиация.

"Най-любопитни са софиянци. Като дойдат, те най-много купуват модели от мен, а от народностите най-много купуват американците", пояснява той.

Надеждата на Киров е някой ден цялата му сбирка да бъде изложена в музей. Негови творения вече се продават в музея на техниката в Мюнхен. Подарил е макети и на музея на авиацията в Крумово.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад